2017. május 12., péntek

Hazai interaktív gyerekkönyv - A Bookr Kids

Hazánkban az interaktív gyerekkönyvek másik úttörője MOME-n kívül a BookR Kids, amely  a hangoskönyvet, a játékot és az animációt ötvözi a történeteken keresztül. A mesék között a magyar származású meseíróktól a nemzetközi szintű írókig széles palettán találhatóak meg a kínált könyvek. Minden BOOKR Kids mese gazdagon illusztrált, tele izgalmas meglepetésekkel és fejlesztő feladatokkal kiegészítve. A meséket 2-11 éves gyerekek számára ajánlják, a szövegekben alkalmazható szövegkiemelés, amely segít a jobb megértésben és a történet tagolásában is. Több mese már angol és német nyelven is elérhető, - felirattal is - ezzel segítve az idegennyelvek fejlesztését is a gyermekek részére. Ezen kívül természetesen játékos feladatok is társulnak az egyes mesékhez még sokszínűvé téve a szórakozást és a játékos tanulást. A honlapon minden héten újabb könyvek érhetőek el az érdeklődők számára. Ez a fejlesztés mindenképpen nagy lépést jelent a hazai interaktív gyerekkönyvek elterjedésében.

2017. április 30., vasárnap

Az applikációk

Az előző bejegyzéseimben megpróbáltam sorra venni az interaktív gyerekkönyvek hagyományos fajtáit, így most áttérnék arra a területre, amely már a modern korra jellemző: az alkalmazások. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológiai Laborja elindított egy projektet,  amelynek keretében tabletre és okos eszközre készítették el a Kiskakas gyémánt félkrajcárja című művet. Az átdolgozással elérték, hogy a történetben felbukkanó szereplők megszólaljanak és mozogjanak a mese vonalát követve. A  programot továbbgondolva elkészítették a Szörnyek háza című mesét, amelybe még több interaktivitást tettek a kidolgozók, hiszen már készségfejlesztő játékokkal is kibővítették az applikációt, amelyek a memóriát, a gyerekek reflexét tudja játékos módon fejleszteni. 
A készítők azokra a gyerekekre is gondoltak, akik érdeklődnek a zene iránt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel  együttműködve megalkották a Madárszó című táblagépes alkalmazást, amely fejleszti a zenei memóriát, a hallást és a kottaismeretet. Ezen kívül játékos formában nyújt segítséget a szolmizáció megismertetésében is. A projekt keretében hogy az iparművészetet és az  interaktivitást hozzák közelebb egymáshoz, azt nézik, hogyan lehet összehozni a két ágat. Ezek a számítógépre és táblagépre készült alkalmazások egyre jobban elterjednek világszerte, hiszen a modern korral átveszik a hagyományos interaktivitás szerepét. 
Az alábbi videóban a Kiskakas gyémánt félkrajcárja című interaktív gyermekkönyv bemutatója látható.

2017. április 20., csütörtök

Térbeli könyvek

Ebben a bejegyzésben az interaktív gyerekkönyveknek azt a típusát szeretném bemutatni, amelyeket térbeli (angolul pop up) könyveknek neveznek. Ezek attól különlegesek, hogy az oldalakat amikor kihajtjuk, akkor az ott lévő kép 3 dimenzióssá  - térbelivé - válik, így téve még szemléletesebbé a történeteket. Több kiadó és könyvterjesztő kínálatában lehet találni ilyen könyveket, például a Napraforgó Kiadónál, a Rukkola oldalán, illetve a Pagony oldalán is. Ilyen könyvet szerencsére mi is tudunk készíteni egy kis kreativitással, így mi magunk is alkothatunk meséket, amelyeknek csak a képzelet szabhat határt.
Az alábbiakban egy bemutató videót láthatunk, amely bemutatja, hogy hogyan lehet gyorsan és egyszerűen - akár közösen a gyerekekkel - elkészíteni a saját térbeli könyvünket.

2017. április 15., szombat

Keressünk együtt!

Ez a bejegyzés azokról az interaktív könyvekről szól, amelyek a gyerekek megfigyelőképességét fejlesztik azáltal, hogy a mese alapján különböző képeken meg kell keresniük a megadott tárgyakat. Ilyen sorozatot jelentetett meg a Passage Kiadó a 2000-es évek elején Láss! Keress! Tanulj! címmel, amelynek 4 kötete jelent meg. Ezek a könyvek nem csak a szórakoztatóak, hanem mesésen tanítanak is. A kötetek „olvasása” közben a gyermekek megismerkednek az állatvilággal, bepillantást nyernek a történelembe vagy akár a világ különböző pontjain élő emberek életébe.  Így amellett, hogy szórakoztat, tanít is ez a sorozat.


Ide tartoznak azok a könyvek is, amelyekben minden oldalon van egy elfordítható karton, amelynek forgatásával fokozatosan „bukkannak elő” a tárgyak, hogy így találja meg kisgyermek. Ezáltal részesévé válnak a kisgyermekek a történetnek, amellyel még jobban élvezi a mesét. Ezek a könyvek főleg a kisebb korosztály képviselői számára népszerűek, hiszen nekik még fontosabbak a képek, mint a szöveg.  
Ilyen fajta könyvből főleg külföldi szerzők által írtak vannak, de ezeket természetesen ma már lefordítják magyarra is, így azok is megtalálhatók a kínálatban.

Habár kicsit más típusú könyvek a lapozgatós szerepjátékos könyvek, azokat is ide lehet venni, hiszen nem egymás utáni oldalakon folytatódik a történet, hanem a könyv "utasításainak" megfelelően, sokszor több válaszlehetőségből választva. Ezekben a történetekben megvan az az izgalom, hogy a helyes lehetőséget választotta-e az olvasó, tovább tud-e menni a történeten. Ilyen könyvek már főleg nagyobbaknak, 10-12 éves korú gyermekeknek való. Hazánkban a két legismertebb  angol szerző, Steve Jackson és Ian Livingstone történetei terjedtek el leginkább, de természetesen más szerzőknek is jelent meg ilyen kalandjátékos könyve.

2017. január 17., kedd

Nyitogatós könyvek

Ha azt mondja valaki interaktív gyerekkönyv, akkor talán az emberek nagyobb részének azok a könyvek jutnak eszébe, amikben kiskorában lapozgatás közben az éppen a mesében vagy történetben szereplő tárgy egy ajtó mögött rejtőzött a lapon vagy például egy virágot ki lehetett húzni a cserépből és ekkor derült ki, hogy milyen színű és hogyan néz ki. Ezek a hagyományos klasszikus interaktivitást jelentő könyvek még a számítógép és az applikációk kora előtt. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha nem lehet ilyenekkel találkozni, éppen ellenkezőleg. Ma is éppen úgy készítenek a kiadók ilyen könyveket, hiszen gyerekkorban ez az egyik legjobb módszer a tárgyak és élőlényeg megismerésére - természetesen az eszközzel való közvetlen kapcsolaton kívül.

A mai gyerekek előtt nem kell bemutatni a Scolar Kiadó által készített ilyen könyveit, amelyek segítségével a gyerekek a különböző járművektől kezdve a tanyasi farmon keresztül az óceánok világáig megismerhetik az ott élő állatokat vagy az adott járműhöz tartozó alkatrészeket. A Harmat Kiadó is közzétett ilyen könyveket, biztosan többen ismerik az Aki búj, aki nem - karácsonyi nyitogatós könyvet, amely a karácsony témakörét járja körül. A Pagonynál is megjelentek ilyen mesék, többek között A róka zoknija  és a Mackó levelei című művek. 
A felsorolást még lehetne bőven folytatni, a fent említett könyvek csak ízelítőt kínálnak abból a nagy könyvkupacból, amely ebbe a kategóriába tartozik.

Csendes könyvek

Ebben a bejegyzésben a textilből készült "könyveket"  más néven csendes könyveket (Quiet Books) mutatom be, amelyek napjainkban egyre elterjedőben vannak elsősorban a tengerentúlon, de lassan meghódítják az egész világot. Az egyik előnye, hogy a benne bemutatott tárgyakat a szülő találja ki, hiszen ő is készíti - adott esetben a kisgyermekkel együtt - a könyvet. A másik, hogy ha úgy készítjük el, akkor a benne szereplő kellékeket az egész könyvben ide-oda lehet rakosgatni az éppen kitalált mese szerint - hiszen ehhez a kis könyvhöz mindig újabb és újabb történeteket lehet kitalálni más-más szereplőkkel. Emellett pedig a gyerekek készségeit is nagyban fejleszti. A mesekönyv elkészítéséhez csak pár eszközre, textilre és kézügyességre van szükség - a tartalomnak csak a fantáziánk szabhat határt. A témával kapcsolatban számtalan blogban lehet már róluk olvasgatni (Meselapozó, Bebe blogja, Szera blogja), ötleteket gyűjteni. Az interneten sok sablont is lehet találni, amelyek megkönnyítik a tárgyak elkészítését, illetve az elkészítés módjáról is megannyi oldalon tájékozódhatunk, ezen kívül pedig különböző YouTube videót is találhatunk a témával kapcsolatban.

Kedvcsinálónak itt egy rövidebb videó egy már elkészült Csendes könyvről: