2017. április 30., vasárnap

Az applikációk

Az előző bejegyzéseimben megpróbáltam sorra venni az interaktív gyerekkönyvek hagyományos fajtáit, így most áttérnék arra a területre, amely már a modern korra jellemző: az alkalmazások. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológiai Laborja elindított egy projektet,  amelynek keretében tabletre és okos eszközre készítették el a Kiskakas gyémánt félkrajcárja című művet. Az átdolgozással elérték, hogy a történetben felbukkanó szereplők megszólaljanak és mozogjanak a mese vonalát követve. A  programot továbbgondolva elkészítették a Szörnyek háza című mesét, amelybe még több interaktivitást tettek a kidolgozók, hiszen már készségfejlesztő játékokkal is kibővítették az applikációt, amelyek a memóriát, a gyerekek reflexét tudja játékos módon fejleszteni. 
A készítők azokra a gyerekekre is gondoltak, akik érdeklődnek a zene iránt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel  együttműködve megalkották a Madárszó című táblagépes alkalmazást, amely fejleszti a zenei memóriát, a hallást és a kottaismeretet. Ezen kívül játékos formában nyújt segítséget a szolmizáció megismertetésében is. A projekt keretében hogy az iparművészetet és az  interaktivitást hozzák közelebb egymáshoz, azt nézik, hogyan lehet összehozni a két ágat. Ezek a számítógépre és táblagépre készült alkalmazások egyre jobban elterjednek világszerte, hiszen a modern korral átveszik a hagyományos interaktivitás szerepét. 
Az alábbi videóban a Kiskakas gyémánt félkrajcárja című interaktív gyermekkönyv bemutatója látható.

2017. április 20., csütörtök

Térbeli könyvek

Ebben a bejegyzésben az interaktív gyerekkönyveknek azt a típusát szeretném bemutatni, amelyeket térbeli (angolul pop up) könyveknek neveznek. Ezek attól különlegesek, hogy az oldalakat amikor kihajtjuk, akkor az ott lévő kép 3 dimenzióssá  - térbelivé - válik, így téve még szemléletesebbé a történeteket. Több kiadó és könyvterjesztő kínálatában lehet találni ilyen könyveket, például a Napraforgó Kiadónál, a Rukkola oldalán, illetve a Pagony oldalán is. Ilyen könyvet szerencsére mi is tudunk készíteni egy kis kreativitással, így mi magunk is alkothatunk meséket, amelyeknek csak a képzelet szabhat határt.
Az alábbiakban egy bemutató videót láthatunk, amely bemutatja, hogy hogyan lehet gyorsan és egyszerűen - akár közösen a gyerekekkel - elkészíteni a saját térbeli könyvünket.

2017. április 15., szombat

Keressünk együtt!

Ez a bejegyzés azokról az interaktív könyvekről szól, amelyek a gyerekek megfigyelőképességét fejlesztik azáltal, hogy a mese alapján különböző képeken meg kell keresniük a megadott tárgyakat. Ilyen sorozatot jelentetett meg a Passage Kiadó a 2000-es évek elején Láss! Keress! Tanulj! címmel, amelynek 4 kötete jelent meg. Ezek a könyvek nem csak a szórakoztatóak, hanem mesésen tanítanak is. A kötetek „olvasása” közben a gyermekek megismerkednek az állatvilággal, bepillantást nyernek a történelembe vagy akár a világ különböző pontjain élő emberek életébe.  Így amellett, hogy szórakoztat, tanít is ez a sorozat.


Ide tartoznak azok a könyvek is, amelyekben minden oldalon van egy elfordítható karton, amelynek forgatásával fokozatosan „bukkannak elő” a tárgyak, hogy így találja meg kisgyermek. Ezáltal részesévé válnak a kisgyermekek a történetnek, amellyel még jobban élvezi a mesét. Ezek a könyvek főleg a kisebb korosztály képviselői számára népszerűek, hiszen nekik még fontosabbak a képek, mint a szöveg.  
Ilyen fajta könyvből főleg külföldi szerzők által írtak vannak, de ezeket természetesen ma már lefordítják magyarra is, így azok is megtalálhatók a kínálatban.

Habár kicsit más típusú könyvek a lapozgatós szerepjátékos könyvek, azokat is ide lehet venni, hiszen nem egymás utáni oldalakon folytatódik a történet, hanem a könyv "utasításainak" megfelelően, sokszor több válaszlehetőségből választva. Ezekben a történetekben megvan az az izgalom, hogy a helyes lehetőséget választotta-e az olvasó, tovább tud-e menni a történeten. Ilyen könyvek már főleg nagyobbaknak, 10-12 éves korú gyermekeknek való. Hazánkban a két legismertebb  angol szerző, Steve Jackson és Ian Livingstone történetei terjedtek el leginkább, de természetesen más szerzőknek is jelent meg ilyen kalandjátékos könyve.